Tammikuun lopussa kaupunki on lähettänyt tytäryhteisöilleen kirjeen, jossa on hämmentävästi todettu, että Helsinki olisi luopunut hiilineutraaliustavoitteestaan.
Helsinki ei ole luopunut tavoitteesta vähentää päästöjä vuoden 1990 tasosta vuoteen 2030 mennessä. Päinvastoin, päästövähennystavoitetta on kiristetty ja Helsinki tavoittelee päästöjen vähentämistä 85 % vuoteen 2030 mennessä edellisen valtuustokauden 80 % tavoitteen sijaan. Helsingin päästöt on painettava nollaan vuoteen 2040 mennessä.
”Päästövähennystavoitteen kiristämisestä on selkeä poliittinen päätös. On käsittämätöntä, että kaupunki viestii tavalla, joka voidaan tulkita ilmastotoimien vesittämisenä”, sanoo valtuustoryhmän puheenjohtaja Mia Haglund.
”Ilmastotavoitteista ei tule nyt eikä tulevaisuudessa lipsua. Me olemme matkalla kohti maapallon lämpenemisestä aiheutuiva keikahduspisteitä, joiden jälkeen paluuta entiseen ei ole. Ilmastokriisi on vain pahenemassa ja aika toimien tekemiseen on käymässä vähiin. Helsinki ei voi antaa sellaista kuvaa, että meidän ilmastotoimien kunnianhimo olisi hiipumassa.”
”Tärkeintä nyt olisi saada liikenteen päästöjen vähentäminen vauhtiin. Joukkoliikenteen lipunhinnat on saatava alas ja henkilöautoilua vähennettävä. Kaupungille kalliiksi tulevia päästökompensaatioita tarvitaan enemmän, mikäli henkilöautoilu jatkuu nykytasolla”, Haglund päättää.
Vasemmistoliitto katsoo, että kaupungin on syytä oikoa ja selkeyttää viestiään ja varmistaa, että päästövähennystoimet etenevät tavoitteiden mukaisesti niin kaupungin omassa toiminnassa kuin tytäryhteisöissä.
Lisätietoja:
Iija Eloranta
Viestintäasiantuntija ja ryhmäsihteeri
iija.eloranta@vasemmistoliitto.fi