Vasenkumous! – Elina Kauppilan vaalikampanjan avaustapahtuma
Eduskuntavaaliehdokas Elina Kauppilan vaalikampanja käynnistyy vasenkumouksella Rauhankahvila Fredrikassa Pasilassa torstaina 8.10. klo 18-22. Voimaannuttavan illan ohjelmassa on musiikkia, feminististä stand up -komiikkaa sekä yhteiskunnallista lavarunoutta. Tietoa, naurua, iloa ja paloa. Liity sinäkin mukaan vasenkumoukseen!
Lisätietoja esiintyjistä:
Raisa Omaheimo
Raisa Omaheimo esittää feminististä stand up -komiikkaa.
Outi Silfverberg
Outi ja olevaiset -yhtyeen Outi esittää soolona laulujaan, joissa etsitään kadonneita lajeja, vedetään rankaa suoraksi eikä luovuta toivosta.
Outi ja olevaiset julkaisee ensimmäisen albuminsa lokakuussa 2026. Olevaisten lauluissa kietoutuvat yhteen luonto ja ihmiselon huteruudet ja ihanuudet, huolet ja toiveikkuus, maatuminen ja herääminen. Laulujen sävellyksistä ja sanoituksista vastannut Outi on tehnyt pitkään töitä ympäristötutkimuksen parissa ja monet ekologiseen kriisiin liittyvät tunteet ja ajatukset ovat löytäneet tiensä lauluihin. Rakkaus kyllä myös. Linkki Instagramiin
Räty x Vallila
RÄTY X VALLILA on Mikko Rädyn ja Petra Vallilan muodostama vuodesta 2022 toiminut runouskollektiivi, joka esittää ja kirjoittaa yhdessä sattuman kanssa.
Kollektiiville ajankohtaisuus on poliittista. Runous on keino ajatella ja tuntea toisin. Kaikki voi olla kiinnostavaa.