Vahvistetut ehdokkaat

Helsingin Vasemmistolla on kuntavaaleissa 2017 täysi 127:n ehdokkaan lista. Tutustu ehdokkaisiimme alta tai katso ehdokkaiden kuvat ehdokasjulisteestamme.

236 Zahra Abdulla, 1965, kätilö, kaupunginvaltuutettu, nuorisolautakunnan jäsen, Pukinmäki

237 Gunta Ahlfors, 1976, erityisasiantuntija, Master of Science (Economics) (uusi), Ruoholahti

238 Pedro Aibeo, 1979, Architect and civil engineer, cultural activist (uusi), Alppiharju

239 Outi Alanen, 1967, näyttelijä, ensihoitaja, narsistien uhrien tuki ry:n hallituksen jäsen (uusi), Eira

240 Mirja Arajärvi, 1944, fil.lis., eläkeläinen, Käpylä

241 Paavo Arhinmäki, 1976, kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu, kaupunginhallituksen varajäsen, Herttoniemenranta

242 Mira-Veera Auer, 1986, ylioppilas, myyjä (uusi), Puistola

243 Riikka Aurava, 1976, äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori, omaishoitaja (uusi), Kruununhaka

244 Edina Bilajac, 1976, lähihoitaja, tulkki (uusi), Tapulikaupunki

245 Carita Cruz, 1967, kouluttaja, KM (uusi), Vallila

246 Oskar Dikert, 1989, opiskelija (uusi), Pohjois-Haaga

247 Samuel Drake, 1994, opiskelija, Etelä-Suomen Vasemmistonuorten Puheenjohtaja (uusi), Länsi-Pasila

248 Johanna Elonen, 1969, aluetoimitsija, maalari, Haaga

249 Ahmed Jama Esse, 1986, putkiasentaja (uusi), Vallila

250 Saku Etholén, 1980, lähihoitaja, lastenohjaaja, Vuosaari

251 Maarit Fredlund, 1957, hum.kand./valt.kand., verksamhetsledare, toiminnanjohtaja, medlem i utbildningnämdens svenska sektion, Degerö

252 Elias Gharieb, 1955, yrittäjä, Myllypuro

253 Harry Grönmark, 1989, muotoilija (uusi), Herttoniemi

254 Jarmo Grönmark, 1960, lähihoitaja, linja-autonkuljettaja (uusi), Munkkiniemi

255 Ilpo Haaja, 1958, pääluottamusmies, levyseppä, vammaisneuvoston puheenjohtaja, Malminkartano

256 Mia Haglund, 1986, politices kandidat, pääsihteeri, tarkastuslautakunnan jäsen, Alppila

257 Sandra Hagman, 1982, historian tohtori, sosiaalityöntekijä, tietokirjailija (uusi), Oulunkylä

258 Merja Helle, 1947, filosofian tohtori, eläkeläinen (uusi), Sörnäinen

259 Timo Hiekkanen, 1966, rakennusammattimies (uusi), Puotila

260 Veronika Honkasalo, 1975, valtiotieteiden tohtori, nuorisotutkija, kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen, Tapulikaupunki

261 Henri Huittinen, 1987, metallityöntekijä (uusi), Puistola

262 Rene Hursti, 1952, kaupunginvaltuutettu, sosiaalialan ammattilainen, Tapulikaupunki

263 Heta Hölttä, 1991, VTM (uusi), Kallio

264 Anitta Iline, 1981, merkonomi, toimistosihteeri (uusi), Vuosaari

265 Sirkku Ingervo, 1959, erityisopettaja, kaupunginvaltuutettu ja kiinteistölautakunnan jäsen, Käpylä

266 Teemu Itkonen, 1991, siivooja (uusi), Suutarila

267 Jörgen Jensen, 1970, raitiovaununkuljettaja, pelastuslautakunnan jäsen, Malmi

268 Orvokki Jokinen, 1955, sihteeri, lähihoitaja, Oulunkylä

269 Mervi Juurinen, 1968, liiketalouden tradenomi, työtön (uusi), Pakila

270 Juha-Pekka Kaasinen, 1955, koneasentaja, työtön, Pukinmäki

271 Annikki Kaikkonen (sit.), 1953, YTT, psykoterapeutti, sosiaalityöntekijä (uusi), Laajasalo

272  Timo Kallio, 1966, linja-autonkuljettaja, käsikirjoittaja, Helsingin kaupungin 450-vuotistaiteilijatalosäätiön hallituksen jäsen, Pitäjänmäki

273 Otso Kantokorpi, 1957, humanististen tieteiden kandidaatti, taidekriitikko, taidemuseon johtokunnan varapuheenjohtaja, Punavuori

274 Ville Kari, 1981, aluetoimitsija, Jakomäki

275 Iiris Karppinen, 1959, YTM, tietoasiantuntija, Laajasalo

276 Antti Kauppinen, 1977, Master of Arts, tietokirjailija (uusi), Vallila

277 Tenho Kellokangas, 1954, työsuojeluvaltuutettu, Turvallisuustiimin puheenjohtaja , Pihlajisto

278 Henri Kirjavainen, 1993, muuttomies (uusi), Tapulikaupunki

279 Mai Kivelä, 1982, Master in Environment and Development, toiminnanjohtaja (uusi), Arabianranta

280 Dan Koivulaakso, 1980, YTM, poliittinen sihteeri, kaupunginvaltuutettu, Helsingin Satama Oy:n hallituksen jäsen, Kallio

281 Jouni Konttila, 1968, aluesihteeri, teknisen palvelun lautakunnan jäsen, Konala

282 Hannu Koponen, 1973, tietokanta-asiantuntija, rakennuslautakunnan varajäsen ja HSL:n hallituksen varajäsen, Jätkäsaari

283 Marko Korhonen, 1969, linja-autokuljettaja, it-asiantuntija (uusi), Kannelmäki

284 Vesa Korkkula, 1984, valtiotieteiden maisteri, lukion opettaja, varakaupunginvaltuutettu, opetuslautakunnan jäsen, Töölö

285 Mari Kostamo, 1967, (sit.) sihteeri, Helsingin Konservatorion säätiön edustajiston jäsen, Siltamäki

286 Aura Kostiainen, 1983, valtiotieteiden maisteri, väitöskirjatutkija, yleisten töiden lautakunnan varajäsen, Katajanokka

287 Kari Kälviä, 1958, työsuojeluvaltuutettu, teatteriteknikko, HKL:n johtokunnan jäsen, Hermanni

288 Keijo Kämäläinen, 1959, lähihoitaja (uusi), Savela

289 Noora Laak, 1986, arkkitehti, rakennuslautakunnan jäsen, Alppiharju

290 Karita Lahtinen, 1972, tuotantotyöntekijä, pääluottamusmies, Länsi-Pasila

291 Patrizio Lainà, 1985, kauppatieteen maisteri, väitöskirjatutkija, ekonomisti, Kumpula

292 Jari Lampinen, 1962, yliperämies (uusi), Ruoholahti

293 Jarkko Lampuoti, 1988, filosofian ylioppilas (uusi), Merihaka

294 Jukka Lariola, 1982, yrittäjä (uusi), Lauttasaari

295 Markus Lehtola, 1976, lähihoitaja, kouluavustaja (uusi), Munkkivuori

296 Arttu Leinonen, 1986, tuotekehitystutkija (uusi), Kallio

297 Joonas Leppänen, 1980, VTT, puoluesihteeri, sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen, Töölö

298 Kaisa Liljanto, 1992, siivooja, puuseppä (uusi), Hermanni

299 Laura Lintula, 1977, rehtori, freelance-muusikko (uusi), Vallila

300 Tiina Lintunen, 1978, YTM, sosiaalityöntekijä, Kontula

301 Matti Lipponen, 1960, sairaanhoitaja, psykoterapeutti (uusi), Meri-Rastila

302 Petra Malin, 1980, sosiaalityöntekijä, Helsingin Vasemmiston puheenjohtaja , varhaiskasvatuslautakunnan jäsen,  Sörnäinen

303 Tuija Mikonranta, 1957, tilastohaastattelija, freelance elokuvaohjaaja (uusi), Katajanokka

304 Minna Mirha (sit.), 1968, käsikirjoittaja, lähihoitajaopiskelija (uusi), Herttoniemi

305 Hanna Mithiku, 1982, varavaltuutettu, teologian kandinaatti, Etelä-Haaga

306 Silvia Modig, 1976, kansanedustaja, toimittaja, kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen, Kumpula

307 Justus Mollberg, 1991, eduskuntaryhmän avustaja, Viikinmäki

308 Virva Muotka, 1970, FM, koulutuspäällikkö (uusi), Alppikylä

309 Binar Mustafa, 1983, yrittäjä, suomenkielisen työväenopiston johtokunnan jäsen, Kumpula

310 Panu Mustonen, 1971, fil.yo, liiketoiminta-analyytikko (uusi), Munkkiniemi

311 Sami ”Frank” Muttilainen, 1980, nuoriso-ohjaaja, musiikki- ja kulttuurityöntekijä, kaupunginvaltuutettu, kulttuuri- ja kirjastolautakunnan jäsen, Puotinharju

312 Toni Mäki, 1980, farmaseutti, proviisoriopiskelija (uusi), Latokartano

313 Katja Niemi, 1981, käsikirjoittaja, elokuvaohjaaja, Suomen elokuva- ja mediatyöntekijät SET ry. puheenjohtaja, Ullanlinna

314 Alexis Nikkinen, 1979, palveluneuvoja, alempi toimihenkilö (uusi), Vuosaari

315 Vili Nissinen, 1987, taiteen maisteri, esitystaiteilija (uusi), Kalasatama

316 Henrik Nyholm, 1987, taksinkuljettaja, varakaupunginvaltuutettu, kaupunginhallituksen varajäsen ja yleisten töiden lautakunnan varapuheenjohtaja, Herttoniemi

317 Nauri Nykänen (sit.), 1962, baarimestari (uusi), Pikku Huopalahti

318 Bahaaldin Omar, 1962, tulkki, Maunula

319 Seppo Paakkinen, 1954, sosiaalityöntekijä, työtön, Mellunkylä

320 Janina Paasonen, 1977, puutarhuri, opiskelija (uusi), Vuosaari

321 Tuula Partanen, 1963, toimistosihteeri, neuvontapalveluhenkiö (uusi), Kontula

322 Lauri von Pfaler, 1992, opiskelija (uusi), Herttoniemi

323 Kirsi Pihlaja, 1980, yrittäjä, terapeutti, varavaltuutettu, Maunula

324 Manoel Pinto, 1990, opiskelija, näyttelijä, muusikko(uusi), Arabianranta

325 Reijo Pipinen, 1951, eläkeläinen, poliisin neuvottelukunnan jäsen, Pihlajanmäki

326 Mike (Mikko) Pohjola, 1978, kirjailija, yrittäjä (uusi), Tapanila

327 Kalle Polkutie, 1981, muotoilija, sosionomiopiskelija (uusi), Haaga

328 Sirpa Puhakka, 1956, YTM, päätoimittaja, kaupunginvaltuutettu ja Kuntaliiton hallituksen varajäsen, Toukola

329  Riitta Puolatie, 1965, YTM, sairaanhoitaja, Länsi-Pasila

330 Milla Pyykkönen, 1982, YTM, pääsihteeri, Viikinmäki

331 Mikko Pöri, 1977, FM, Chief Technology Officer, kaupunginhallituksen tietotekniikkajaoston jäsen, Punavuori

332 Avni Ramadani, 1969, Kokki, Kontula

333 Ville Ritala, 1975, VTM (uusi), Alppila

334 JP Roos, 1945, (sit.), VTT, professor, professori, varakaupunginvaltuutettu, sosiaali- ja terveyslautakunnan 3. jaoston (ruots.) vpj, Käpylä

335 Pia Rouhiainen, 1964, yrittäjä, aikuisopiskelija (uusi), Itä-Pakila

336 Sanna Ruusunen, 1965, myyjä, Puotila

337 Markku Saarinen, 1955, pääluottamusmies, kiinteistöhoitaja, Heka-Vallilan ja Heka-Pihlajiston hallituksen jäsen, Ala-Malmi

338 Suldaan Said Ahmed, 1993, yhteisötyöntekijä, maahanmuutto- ja kotouttamisasioiden neuvottelukunnan jäsen, Puoluevaltuuston 1. varapuheenjohtaja, Kontula

339 Ilkka Salonen, 1956, tekniikan tohtori, opettaja, työtön (uusi), Hakuninmaa

340 Marianna Siltala, 1958, erityisopettaja, opinto-ohjaaja, Helsingin kaupungin 450-vuotis-taitelijatalosäätiön hallituksen varajäsen, Pihlajamäki

341 Vera Sui, 1990, media-alan freelancer (uusi), Alppiharju

342 Tuula Sundman, 1964, VTM, sosiologi, järjestötoimija (uusi), Arabianranta

343 Maria Sundman-Juselius, 1976, dokumentaatioasiantuntija (uusi), Vallila

344 Anu Suoranta, 1966, valtiotieteiden tohtori, työelämän tutkija, varakaupunginvaltuutettu, Katajanokka

345 Pertti Tanner, 1951, tilastonlaatija, eläkeläinen (uusi), Kallio

346 Anne Taskinen (Heinäsirkka) (sit.), 1958, muusikko, toimittaja, Helsingin Lasipalatsin Mediakeskus Oy hallituksen jäsen, Pikku Huopalahti

347 Hannu Tuhkanen (sit.), 1952, kouluavustaja (uusi), Myllypuro

348 Klaus Tuurala, 1943, FM, eläkeläinen (uusi), Maunula

349 Mika Törnström, 1960, sosiaalityöntekijä, Kurkimäki

350 Elina Vainikainen, 1979, yhteiskuntatieteiden maisteri, tiedottaja, valtuustoryhmän ryhmä- ja viestintäsihteeri, Vallila

351 Antti Vainiopää, 1986, VTM, tietotekniikan insinööri, projektipäällikkö (uusi), Malmi

352 Elina Wallin, 1977, KM, lastentarhanopettaja (uusi), Pikku-Huopalahti

353 Heikki Valmu, 1964, tekniikan lis., yliopettaja (uusi), Arabia

354 Jani (Wallu) Valpio, 1973, freelancer (uusi), Töölö

355 Viktoria Welling, 1960, herastuomari, suurtalousesimies, Heka-Malmi Oy:n ja Heka-Maunula Oy:n hallituksien jäsen, Koskela

356 Petteri Wessman, 1980, yhteisöpedagogi, lasten ja nuorten erityisohjaaja (uusi), Vuosaari

357 Annenina Vilkman, 1959, sairaanhoitaja (uusi), Ala-Malmi

358 Mikko Vuorinen, 1951, atk-suunnittelija, eläkeläinen (uusi), Tapanila

359 Anna Vuorjoki, 1976, koulupsykologi, kaupunginvaltuutettu ja sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen, Oulunkylä

360 Mika Välipirtti, 1966, projektipäällikkö (uusi), Arabianranta

361 Paavo Ylönen, 1983, Helsinki-opas (uusi), Munkkiniemi

362 Olga Zamurovic, 1970, Master of Dramatic Arts, intersectional researcher (uusi), Punavuori